Kontrola

Search our Site

Żeby dzieci miały czas na zabawę, naukę i ruch świeżym powietrzu.


Będąc rodzicami spotykamy się z problemem przesiadywania dzieci przed smartfonami i komputerami PC. Mój syn będąc w 3 klasie umiał zdezaktywować, każdą kontrolę rodzicielską w swoim smartfonie.  Nie mogłem sobie z tym poradzić będąc informatykiem, w końcu udało mi się z udziałem kilku programów.

Kontrola rodzicielka, nie jest niczym strasznym, nie ogranicza naszych pociech, jedynie wyznacza granice. Dziecku trudno wytrzymać dwóch lekcji matematyki, tymczasem grac może całe godziny. 

Ograniczenia rodzicielskie mądrze ustawione przez rodziców zastosują limit czasu na urządzeniu.


Dostosują rozrywkę do wieku dzieci, zablokuje przemoc i pornografię z internetu.

Dodatkowo dowiesz się, gdzie jest smartfon Twojego dziecka.




Poniżej zamieszczam porady dla rodziców, które pomogą wytłumaczyć dziecku do czego służy kontrola rodzicielska.

Jak wyjaśnić dziecku powód zablokowania jego/jej komputera lub telefonu? *

Automatyczne blokowanie urządzeń może pomóc w kontrolowaniu czasu, jaki Twoje dziecko spędza przy komputerze, smartfonie lub tablecie. Powstrzyma to dziecko przed spędzaniem całego wolnego czasu przed ekranem. Ustaw ilość czasu, jaka jest dla Ciebie do zaakceptowania, i nie wspominaj o tym, dopóki dziecko nie dorośnie.

Twoje wyjaśnienie będzie zależało od wieku dziecka.

Wiek: 3-5

W przypadku dzieci w wieku 3-5 lat można powiedzieć:

"Komputer też potrzebuje przerwy. Da ci znać, że potrzebuje odpoczynku poprzez samoczynne wyłączenie się."

Wiek: 6-10

W przypadku dzieci w wieku 6-10 lat można powiedzieć:

"Możesz spędzać przy komputerze 2 godziny dziennie. Specjalny program poinformuje cię, że czas się kończy i wyłączy komputer."

Wiek: 11-13

Jeśli chodzi o dzieci w wieku 11-13 lat, możecie wspólnie to przedyskutować. Zasugeruj:

"Mogę sam/a ustawić czas lub możemy to przedyskutować i dojść do porozumienia."

Zapytaj, do czego dziecko potrzebuje komputera i ile czasu chce przy nim poświęcić na pracę domową, media społecznościowe i gry. Ważne jest, aby dorastające dziecko poczuło, że liczymy się z jego/jej zdaniem. Ustąp w innej kwestii, jeśli to konieczne.

Wiek: 14-17

Ograniczenie czasu korzystania z komputera i innych urządzeń nastolatkom powyżej 14 roku życia jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteś sam/a w stanie to monitorować. Ustal zasady obowiązujące wszystkich domowników, na przykład: zero rozmów telefonicznych przy stole; zero internetu i korzystania z urządzeń po 23:00. Twoje dziecko posłucha, jeśli będziecie w tej samej sytuacji.

Czas nie powinien być zwiększany w weekendy i wakacje, gdyż może to doprowadzić do uzależnienia i kłótni.


Jak wyjaśnić dziecku chęć znania jego/jej miejsca pobytu? *

Wyjaśnij dziecku, dlaczego śledzenie lokalizacji powinno zostać włączone w jego/jej telefonie, niezależnie od jego/jej wieku.

Wiek: 3-6

Dzieci w wieku 3-6 lat są zbyt małe, aby mogły same przebywać poza domem, więc włącz śledzenie lokalizacji i powiedz:

"To dla Twojego bezpieczeństwa. Zawsze będę mógł/mogła cię znaleźć, gdy się zgubisz."

Wiek: 7-10

Wielu rodziców pozwala swoim 7-10-letnim pociechom na wyjście do miasta lub szkoły bez nadzoru, ale ponieważ to ich pierwsze doświadczenie w byciu poza domem bez rodzica, nie będzie trudno wyjaśnić im konieczności włączenia śledzenia lokalizacji. Możesz, na przykład, powiedzieć:

"Dorastasz i stajesz się bardziej samodzielny/a. Cieszę się z tego powodu, ale z drugiej strony niebezpieczne może być dla dziecka przebywanie poza domem bez dorosłego w pobliżu. Nie zawsze mogę być przy tobie, żeby cię chronić. Lepiej będzie dla nas obojga, gdy będę wiedzieć, gdzie jesteś."

Wiek: 11-13

11-13-latkowie postrzegają chęć rodziców do znania ich miejsca pobytu jako naruszenie ich przestrzeni osobistej. Wyjaśnienie dojrzewającej latorośli, dlaczego chcesz znać jego/jej miejsce pobytu, może być trudne. Możesz, na przykład, powiedzieć:

"Nigdy nie wiesz co się stanie. Zdarzają się niebezpieczne sytuacje, takie jak wypadki, porwania, napady, ataki terrorystyczne itd. Martwię się o ciebie, ale wiem, że dorastasz i chcesz więcej wolności i niezależności. Może wspólnie wybierzemy obszar, w którym będziesz mógł/mogła swobodnie się poruszać. A jeśli będziesz chciał/a iść gdzie indziej, to do mnie zadzwonisz, dobrze?"

Wiek: 14-17

Jeśli chodzi o nastolatków w wieku 14-17 lat, należy być ostrożnym podczas wyjaśniania przyczyny monitorowania ich miejsca pobytu. Możesz, na przykład, powiedzieć:

"Jesteś już samodzielny/a - to pewne. Wiem, że uważasz iż niepotrzebnie się martwię i tylko zawracam głowę, ale nawet dorosłym zdarzają się różne trudne sytuacje. Będę o wiele spokojniejszy/a, gdy zgodzisz się na włączenie śledzenia lokalizacji w twoim telefonie. Dla mojego spokoju. Obiecuję, że nie będę ci niepotrzebnie przeszkadzać."

Pamiętaj, że Twój nastolatek może w każdej chwili wyłączyć telefon, więc rozsądnie korzystaj z opcji śledzenia lokalizacji.



*Porady dla rodziców mają tylko charakter zaleceń. Stosuj je zgodnie z przepisami prawa lokalnego.